HomeParticipaActivitatiHartă standuriGalerie fotoParteneriNoutatiProgramContact

Plant Controller - Dudestii Noi, Jud Timis

Full time » altele in Timisoara

Candidatul Ideal

FM Logistic is looking for a Plant Controller who will join our Controlling Team. The role is based in Dudestii Noi site.

The ideal candidate should have:

· Analytical Thinking - analyzing information and using logic to address work-related issues and problems.
· Leadership - willingness to lead, take charge, and offer opinions and direction.
· Dependability - being reliable, responsible, and dependable, and fulfilling obligations.
· Attention to Detail - being careful about detail and thorough in completing work tasks.
· Stress Tolerance - accepting criticism and dealing calmly and effectively with high stress situations
· Adaptability/Flexibility - being open to change (positive or negative) and to considerable variety in the workplace.
· Self Control - maintaining composure, keeping emotions in check, controlling anger, and avoiding aggressive behavior, even in very difficult situations.
· Cooperation - being pleasant with others on the job and displaying a good-natured, cooperative attitude.

Required skills

· Accounting – familiar with general accounting principles
· Processes – general understanding of End-to-End processes
· Budgeting – actual revenue/costs versus budget/prior period analysis, budget preparation
· English – conversational

Qualifications/technical skills:

· Bachelor's Degree in Accounting/Finance or related field required.
· Minimum 1-2 years of experience in accounting/cost accounting/ auditing
· Strong Computer skills including proficiency in MS Office products (Excel, PowerPoint, Outlook).
· ERP Systems experience (SAP preferred)

Descrierea jobului

The Plant Controller is responsible for planning and coordinating plant budget and business planning activities in alignment with corporate policies and practices.

The Plant Controller will provide financial direction to the plant and provide recommendations to improve site performance.

Main responsibilities:

-revenue and spend analysis;
-monitors spending on key categories to include maintenance, supplies, and consumables, and support company initiatives to reduce spending;
-ensure robust financial controls are in place and are following financial policies;
-material & labor variance analysis;
- support preparation of budget, forecasts, and monthly bridges.
- review with management and ensure comprehension of forecast
-KPI (key performance indicators) management and reporting;
-asset safeguarding;
-evaluating/tracking cost out opportunities.

FM ROMANIA

DN 6 KM 570+190 Dreapta – DUDESTII NOI ,
Grupul nostru a fost fondat de către oameni cu un spirit antreprenorial foarte bine dezvoltat. Pasiunea a fost întotdeauna motorul dezvoltării noastre. În prezent numărul angajaţilor noştri depăşeşte 27,500 de oameni în toată lumea, motivaţi de acelaşi obiectiv şi simţ al responsabilității. Din 2012, FM Logistic a intrat în a doua etapă a istoriei sale: cu o prezenţă internaţională puternică şi performanţă pe termen lung, Grupul nostru şi-a stabilit pentru 2022 obiectivul de a deveni, în beneficiul consumatorilor, un jucător de referinţă pe piaţa logistică internaţională. Deţinem toate cărţile succesului: soluţii logistice integrate, prezenţa în 13 ţări, viziunea pe termen lung a acţionarilor, profesionalismul colegilor, încrederea clienţilor, expertiză operaţională, abilitatea de a inova, platforme logistice dezvoltate, etc. Hai în echipa noastră să scriem împreună o pagină celebră în istoria transportului şi a logisticii!

Facultati vizate

Automatica si Calculatoare
Management in Productie si Transporturi
Stiintele Comunicarii

Alte oferte de carieră

Full time »
Științele Comunicării
FM Logistic Romania is recruiting a Communication Specialist
Full time »
altele
FM Logistic Romania - recruteaza  HR Business Partner.
Full time »
altele
FM Logistic Romania recruteaza pentru rolul de Dispecer Transport Domestic in Timisoara.
Noutati
10
MAI
2022
Află tot ce trebuie despre conținutul portofoliului de angajare.
Dă pe spate reprezentanții companiilor!
zilelecarierei@upt.ro
0256404704